Wrogowie skóry

Nasze organizmy podlegają naturalnym, fizjologicznym procesom, które prowadzą do starzenia. Starzenie się organizmu jest przedmiotem wielu badań mających na celu poznanie mechanizmów starzenia oraz sposobów na jego spowolnienie i modyfikację.

Każdego roku pojawiają się nowe doniesienia, o czynnikach mających wpływ na zmiany zachodzące w naszym organizmie. Zawsze okazuje się jednak, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W zakresie pielęgnacji skóry utrzymuje się trend, który wymaga od nas bycia na bieżąco z informacjami dotyczącymi szkodliwych czynników oraz metod działania.

Czynniki szkodliwe dla naszego organizmu, to standardowo te związane z rozwojem cywilizacyjnym i nowymi technologiami. Głownie: zanieczyszczenia powietrza (smog i nie tylko), szkodliwe substancje (antybiotyki, środki ochrony roślin, konserwanty, itd.) obecne w pożywieniu i kosmetykach, promieniowanie UVA, UVB, IR oraz emitowane przez ekrany – HEVL. Czynniki te głównie osłabiają barierę ochronną naszej skóry, upośledzają zdolność regeneracji oraz sprzyjają powstawaniu przewlekłego stanu zapalnego  – inflammaging.

W wielu miejscach w Polsce, pomiary wykazują istotne przekroczenia norm stężenia pyłów. Osłabiona skóra, łatwiej ulega podrażnieniom, stanom zapalnym, co również przyspiesza procesy starzenia. Różnorodność i wysokie stężenia związków chemicznych występujących w powietrzu, skutkuje ich zaleganiem w naskórku, sprzyja powstawaniu wolnych rodników oraz nasila stres oksydacyjny. Najbardziej niebezpieczne są cząstki pyłu PM 2,5 – są mniejsze niż pory skóry, która wręcz je przyciąga. Mają zdolność przenikania w głąb i zaburzania metabolizmu. Substancje kumulujące się na naskórku, dodatkowo zatykają pory skóry, uszkadzając i osłabiając barierę ochronną naskórka. Skóra staje się szorstka, szara, nadreaktywna, przesuszona, pojawiają się przebarwienia, trądzik, podrażnienia. Dodatkowym obciążeniem jest promieniowanie słoneczne (UV) i światło niebieskie (HEVL), emitowane przez ekrany. Promieniowanie UV i HEVL może powodować uszkodzenia DNA komórek oraz wpływać negatywnie na ich żywotność.

/Źródła: LNE, Cabines/

Zapraszam na bezpłatne konsultacje oraz profesjonalne zabiegi, tel. 695 702 158