Zrozumieć przebarwienia

Koncepcje naukowe w terapii przebarwień ewoluują. Przybywa nowych, skutecznych rozwiązań J

Kiedy nadchodzi jesień i blednie opalenizna, na skórze zauważamy, że pozostają w niektórych miejscach ciemniejsze plamy – > przebarwienia.

 

W pierwszej kolejności należy ustalić co jest ich przyczyną. Przebarwienie rzadko powstaje jako natychmiastowy skutek ekspozycji słonecznej. Najczęściej jest odległym efektem działania słońca – pod jego wpływem w naszej skórze są produkowane w bardzo dużej ilości wolne rodniki. Są to bardzo reaktywne cząstki, które wchodzą w reakcje z np. lipidami oraz genomem ludzkim!!! Powodując uszkodzenia.

Jeśli zmiana ma nierówne krawędzie, dość szybko się powiększa, czasem swędzi – koniecznie trzeba zwrócić się do lekarza – aby wykluczyć zmianę nowotworową.

Wystąpienie przebarwień to nie jest loteria, wynikają one również z konkretnych zaburzeń w organizmie. Mogą się wiązać z nieuregulowanym poziomem hormonów, ciążą, nieprawidłową pracą wątroby… Jednak często żaden z powyższych czynników nie występuje a przebarwienia wracają. Inną przyczyną może być niedobór mikroelementów, np.: miedzi, cynku, selenu, maganu, żelaza oraz osłabiona praca enzymów zwalczających wolne rodniki. Dlatego jeśli nie mamy sprawnej ochrony przeciwrodnikowej, filtr przeciwsłoneczny nie ochroni nas ani przed przebarwieniami ani fotouszkodzeniami!!! Filtr UV zapobiega tylko natychmiastowym skutkom promieniowania ale już nie tym opóźnionym.

Jeśli chcemy zabezpieczyć skórę przed wolnymi rodnikami, warto spożywać antyoksydanty: witaminy A, C, E, polifenole, izoflawony, karotenoidy, resweratrol – najlepiej w naturalnej formie m In. warzywach i owocach. Regularne uzupełnianie antyoksydantów będzie też spowalniało procesy starzenia się skóry.

Warto też zrobić badania:

- Tarczycy – TSH, ft3, ft4, dodatkowo przeciwciała przeciwtarczycowe – antyTPO, antyTG, oraz USG tarczycy. Nadmiar hormonów tarczycy przyczynia się do aktywacji melanogenezy i powstawania przebarwień.

- Nadnerczy – ACTH, kortyzol – diagnostyka kory nadnerczy. Kortyzol zmniejsza syntezę melaniny, więc jego niedobór może powodować hiperpigmentację.

- Hormonów płciowych – LH, FSH, estrogeny (estradiol, estron, estriol), 17 OH progesteron – ich nadmiar może wywoływać wzrost syntezy melaniny.

- Trzustki – insulina – diagnostyka cukrzycy. Angiopatia, czyli zwyrodnienia włośniczek, przyczyniają się do zaburzeń pigmentacji.

- Test nietolerancji pokarmowej IgG zależnych – nieprawidłowa reakcja na niektóre produkty spożywcze, typu: gluten, jaja, mleko, itp., może nasilać procesy melanogenezy.

- Analizę pierwiastkową lub oznaczenie poziomu ferryny – do poprawnej syntezy melaniny (powstaje z tyrozyny) i jej równomiernego rozmieszczenia potrzebne są mikroelementy takie jak mangan, miedź i żelazo.

Istnieje również korelacja między neuroprzekaźnictwem skórnym a melanogenezą. Objawy, które powinny nas zaniepokoić to ciągłe zmęczenie, powolny „poranny rozruch”, brak energii, poparzenia po opalaniu, nie występujące wcześniej. W takim przypadku potrzebna jest zaawansowana diagnostyka - weryfikacja adrenaliny i noradrenaliny, które powstają z tyrozyny (tego samego aminokwasu co melanina). Czasem wystarcza uzupełnienie poziomu tyrozyny, by przebarwienia nie wracały.

Gdy przebarwienia już wystąpiły na skórze, musimy je z niej usunąć. Przebarwienia możemy podzielić na naskórkowe, skórne (głębokie) i mieszane. Najłatwiej usunąć te z naskórka.

Pomocne będą zabiegi z wit C, E, kwasy, retinol, lasery.

Do usuwania przebarwień najlepiej nadają się lasery, których długość fali mieści się w zakresie 500 – 532 nm, taka fala najmocniej pochłaniana jest przez melaninę (lasery frakcyjne się nie sprawdzają). Uszkodzone przez laser komórki barwnikowe, wydalane są z organizmu. Po zabiegu przebarwienie początkowo może ściemnieć ale po ok. 2 tygodniach znika.

 

/Źródła: LNE, Medycyna Estetyczna, Beauty Forum/

Zapraszam na profesjonalne zabiegi

Kontakt: 695 702 158