Magiczne komórki

KOMÓRKI MACIERZYSTE stanowią od jakiegoś czasu jeden z najbardziej fascynujących zainteresowań nauk biologicznych.

Wszystkie komórki macierzyste, mają dwie charakterystyczne cechy, które odróżniają je od pozostałych komórek organizmu.
Po pierwsze – są to NIEWYSPECJALIZOWANE KOMÓRKI, które mają zdolność do samoodnawiania poprzez nieograniczoną ilość podziałów.
Po drugie – są zdolne do RÓŻNICOWANIA, czyli mogą dać początek co najmniej jednemu typowi wyspecjalizowanych komórek.
Ich ogromny potencjał regeneracyjny wzbudził duże zainteresowanie świata kosmetycznego. Stał się inspiracją szeregu badań, które miały na celu zwiększenie aktywności komórek macierzystych skóry, substancjami aktywnymi. Komórki macierzyste naskórka, zlokalizowane w jego warstwie podstawnej, zostały już dość dobrze poznane i scharakteryzowane. Komórki macierzyste naskórka odpowiadają za nieprzerwaną regenerację warstwy epidermy, dzięki czemu zachowuje ona swoją naturalną funkcję barierową.
PRZEŁOMOWE ODKRYCIE
Pod koniec 2009 roku, grupa badaczy z Uniwersytetu w Toronto udowodniła obecność komórek macierzystych w głębszych warstwach skóry, a dokładnie w mieszkach włosowych – czyli na poziomie skóry właściwej;
Znaczącą rolą tych komórek, która skupiła uwagę naukowców, jest ich zdolność do RÓŻNICOWANIA W FIBROBLASTY (podstawowe komórki skóry właściwej, które odpowiadają za produkcję kolagenu i elastyny – zapewniających skórze elastyczność i jędrność).
WYJĄTKOWY POTENCJAŁ
Komórki macierzyste mieszków włosowych mają postać trójwymiarowych sfer-mają zdolność do samoodnawiania się, biorą aktywny udział w leczeniu ran oraz migrują w obszarze skóry właściwej, gdzie ulegają różnicowaniu do fibroblastów, ponadto wykazują ekspresję specyficznego genu markerowego Sox2, dzięki któremu można było przeprowadzić szereg badań In vitro. Pozwoliło to na określenie nowych metod wykorzystania komórek macierzystych w kosmetykach, tak aby wzmacniać i rewitalizować ludzkie komórki macierzyste skóry właściwej. Okazało się, że czynnikiem aktywizującym ludzkie komórki macierzyste są roślinne komórki macierzyste. W odróżnieniu od zwierzęcych, komórki macierzyste roślin są totipotencjalne (czyli zdolne do różnicowania się w dowolny rodzaj komórek) przez całe życie. Zamknięte w liposomach mają zdolność penetracji w głąb skóry.

Zapraszam na zabiegi, kontakt tel. +48 695 702 158

/Żródła: LNE, Beauty Forum/