Skóra - zaburzona równowaga?

... trochę o mechanizmach działających w skórze. 

Zdrowa skóra charakteryzuje się dobrą zdolnością wiązania wody (zawiera dużo glikozaminoglikanów, w tym kwas hialuronowy i naturalny czynnik nawilżający NMF). Odpowiednim naturalnym złuszczaniem a co za tym idzie - gładką powierzchnią.

Zdrowym płaszczem hydrolipidowym z odpowiednią ilością lipidów, ceramidów, cholesterolu (tak, tak, - skóra go potrzebuje), kwasów tłuszczowych, filagryny, itp, które budują spójny cement międzykomórkowy. Właściwym dla wieku napięciem, zależnym od ilości elastyny i kolagenu w skórze właściwej. Tryb życia, dieta, pielęgnacja, gospodarka hormonalna, stosowane kosmetyki, wpływają na stan naszej skóry. Niestety coraz częściej mamy z nią problemy nie tylko w wieku dojrzewania. Przetłuszczanie, podrażnienie, nadreaktywność, przewlekły rumień, zaskórniki, krosty ropne, inne stany zapalne świadczą o zaburzonej równowadze skóry.

Niektóre przyczyny rozregulowania funkcji skóry:
- Zaburzony rytm biologiczny, gospodarka hormonalna
nadmierna ilość bodźców zewnętrznych, zmienione godziny snu, problemy z bezsennością, zbyt intensywne ćwiczenia - często wieczorami, bakterie, mikroby chorobotwórcze w siłowniach, salach ćwiczeń, na matach, klimatyzacja, niewłaściwa dieta, przetworzona żywność, itp.
- Nadmiar składników aktywnych w codziennej pielęgnacji domowej
często wydaje nam się, że stosując na codzień kremy, sera z wysoką zawartoscią składników aktywnych, promotorów przenikania, itd - wspieramy skórę. Nic bardziej mylnego, podobnie jak z witaminami, skóra potrzebuje optymalnej ilości składników aktywnych - nie za dużo, nie za mało. W przypadku przesady, może stać się nadreaktywna, wrażliwa, zestresowana, z dużą ilością stanów zapalnych.
- Agresywne i zbyt częste zabiegi kosmetologiczne, medycyny estetycznej
chcąc być wiecznie młodzi, zapominamy o ograniczonych możliwościach regeneracyjnych naszej skóry - korzystając z łatwego dostępu do wielu nowoczesnych rozwiązań technologicznych, wybieramy intensywne zabiegi, często w różnych gabinetach, co prowadzi do efektów odmiennych od oczekiwanych oraz zaburzeń skóry. Zawsze powinniśmy informować kosmetologa, lekarza o wykonanych ostatnio (ok 1 msc, nawet do pół roku) zabiegach.

Symptomy skóry z zaburzoną równowagą
- nadmierna suchość naskórka, problem z wchłanianiem nanoszonych preparatów, łuszczenie,
- krosty, grudki, zaskórniki, stany zapalne,
- nadmiar sebum, błyszczaca skóra,
- skłonność do zaczerwienień, podrażnień,
- nadwrażliwość na składniki preparatów,
- długi okres gojenia (np. blizn potrądzikowych).

Przywrócenie równowagi
Bardzo rzadko zdarza się, że nasza skóra jest idealnie zdrowa i nie mamy do niej zastrzeżeń. Częściej musimy pomyśleć o przywróceniu równowagi, co jest procesem długofalowym i powinno obejmować:
- Ograniczenie ilości kosmetyków, czasową rezygnację z peelingów, masek, składników aktywnych, retinolu na rzecz prostych kremów lub odpowiednich olejów.
- Dotlenianie skóry przez regularne spacery.
- Zadbanie o dobry sen - podczas snu wytwarzana jest melatonina, hormon i antyoksydant dbający o regenerację organizmu..
- Nawilżanie - od wewnątrz (spożywanie płynów), z zewnątrz (kremy nawilżające) - w większości składamy sie z wody, enzymy odpowiedzialne za regenerację komórek i stabilizację procesów biochemicznych, pracują prawidłowo jedynie w wrunkach odpowiedniego nawodnienia organizmu!!!
- Ograniczenie żywności przetworzonej, na korzyść świeżych warzyw i owoców.
- Poprawę pracy jelit (probiotyki, błonnik), może detoks.
- Systematyczne profesjonalne zabiegi pielęgnacyjne z wykorzystaniem składników antyoksydacyjnych, łagodzących, takich jak np. astaksantyna, witamina C, E, ekstrakty roślinne (np. z owoców, warzyw, zbóż), glukonolakton, betaglukan, kwas laktobionowy, pantenol, resweratol, itp.

W praktyce kosmetologicznej rzadko mamy do czynienia ze skórą, którą można łatwo sklasyfikować. Zazwyczaj występuje na niej szereg różnych zaburzeń. Warto więc spojrzeć na swój organizm holistycznie i szukać przyczyn powstałych problemów a nie reagować tylko na objawy.

Zapraszam na dedykowane zabiegi
tel. +48 695 702 158

/żródła: LNE, kongres LNE, praktyka własna/