Trądzik a mikrobiom

Skóra w kosmetologii, to standardowo 3 warstwy: naskórek, skóra właściwa, podściółka tłuszczowa. Ostatnio, w naukowych publikacjach, coraz częściej wspomina się o pewnej nadwarstwie – Superstratum, która składa się nie tylko z płaszcza hydro-lipidowego ale również żyjących w niej mikroorganizmów, tzw. mikrobioty.

Na mikrobom skóry składają się „dobre” mikroorganizmy – czyli komensalne oraz „złe”, czyli patogenne. Równowaga między nimi ma ogromne znaczenie w zapewnieniu zdrowej skóry. Prawidłowy mikrobiom powinien być bardzo zróżnicowany. Staphylococus epidermidis, to jedna z najważniejszych „dobrych” bakterii, która chroni naszą skórę przed patogenami. Najliczniejszą natomiast jest Propionibacterium acnes, nie bardzo przez nas lubiana, jako sprawczyni problemów trądzikowych J

Często w mikrobiomie zdrowej skóry obecny jest drożdżak Malassezia furfur, powodujący – w sprzyjających warunkach – łojotokowe zapalenie skóry oraz łupież.

Mikrobiom chroni skórę przed nadmiernym namnażaniem patogenów oraz odpowiada za immunologię skóry, skłonność do zmian chorobowych i infekcji. Stanem idealnym jest oczywiście równowaga między bakteriami komensalnymi a patogennymi.

Najnowsze badania wykazały, że mikroorganizmy mogą komunikować się ze sobą, co również wpływa na rozwój trądziku. System komunikacji Quorum Sensing (QS), odbywa się za pomocą pewnych związków produkowanych przez bakterie – quormonów. Bakterie wyczuwają miejscową ilość quormonów przy pomocy specjalnych receptorów. Gdy panuje równowaga, bakterie nie są w stanie zaszkodzić skórze, gdy jednak ich liczebność osiąga pewną graniczną wartość – atakują, próbując skolonizować skórę – bardzo aktywne są właśnie bakterie Propionibacterium acnes, głównie odpowiedzialne za zmiany trądzikowe. Potrafią też zaangażować np. bakterie S. ureus w celu kolonizacji skóry. Kolejnym etapem jest rozkład trój glicerydów na wolne kwasy tłuszczowe, które działają drażniąco, nasilają rogowacenie przymieszkowe i zaburzają pH skóry. Następnie w wyniku kolejnych procesów dochodzi do nasilenia produkcji czynników zapalnych trądziku.

Dotychczas skupiano się na likwidacji bakterii powodujących trądzik. Przez co zaburzeniu ulegał również mikrobom skóry. Na bazie nowych odkryć, szuka się „pokojowych” rozwiązań w pielęgnacji skóry trądzikowej, polegających np. na regulacji mikrobiomu skóry (pre i probiotyki) i/ lub inteligentnym mechanizmie blokującym system komunikacji między bakteriami. Ważne jest wykorzystanie naturalnych składników roślinnych, które posiadają swój własny system chroniący je przed inwazją patogennych grzybów, bakterii lub insektów, np. wyciąg z Noni (Moringa citrifolia). 

/źródła: Arkana, LNE/

kontakt tel: +48 695 702 158