Kobieta w ciąży w salonie kosmetycznym

Jeszcze do niedawna kobieta w ciąży, praktycznie nie istniała w przemyśle kosmetycznym. Obecnie sytuacja się zmienia, coraz więcej Pań korzysta z bezpiecznych kosmetyków oraz zabiegów kosmetycznych. Nie wszystkie jednak są wskazane dla kobiet w ciąży. Na co zwracać uwagę, które zabiegi wybierać?

Zabiegi dozwolone w czasie ciąży:
- Najbardziej polecane są zabiegi odprężająco – relaksujące. Dla wielu kobiet okres ciąży jest męczący nie tylko ze względu na dolegliwości ze strony ciała ale również ze względu na burzę hormonów.
- Relaksacyjny masaż twarzy (z delikatną maską), to jak najbardziej pożądany zabieg. Masaż pomoże pozbyć się opuchlizn i zrelaksuje przyszłą mamę;
- W czasie ciąży częstym problemem są pękające naczynka – tu możemy wykonać zabiegi z wykorzystaniem delikatnych preparatów uszczelniających i wzmacniających naczynka np. z wyciągami z kasztanowca, miłorzębu japońskiego, arniki, escyną lub eskuliną.
- Wskazane są również zabiegi nawilżające, łagodzące (z zawartością pantenolu, allantoiny) lub chłodzące, ze względu na częste przesuszenie i podrażnienie skóry pod wpływem zmian hormonalnych.
- Jedną z najbardziej dokuczliwych dolegliwości są bóle kręgosłupa, tu pomocny będzie delikatny masaż relaksujący – bez silnego uciskania i ugniatania. Szczególną ostrożność należy zachować w okolicy lędźwiowo – krzyżowej aby nie wywołać przedwczesnego porodu.
- Zabiegi z dodatkiem mleka, jogurtu, czekolady, miodu to znakomity sposób na zadbane ciało. Nie ma przeciwwskazań do ich stosowania, chyba, że przyszła mama jest uczulona na któryś ze składników. Nawilżają, odżywiają, łagodzą przesuszoną lub podrażnioną skórę.
- Puchnące i obolałe nogi, to kolejny problem w tym okresie – tu również pomocny może być masaż relaksujący (poprawi krążenie krwi i limfy, zlikwiduje opuchliznę) lub pedicure z relaksującą, aromatyczną kąpielą, peelingiem oraz delikatnym masażem stóp na zakończenie.
- Dozwolone są również manicure i pedicure z pomalowaniem paznokci odżywkami. Kwestią sporną jest malowanie paznokci lakierem, żelem, żelem hybrydowym, akrylem, ze względu na zawartość składników toksycznych. Dodatkowo paznokcie odzwierciedlają stan zdrowia – ich kondycja jest więc często informacją dla lekarza.
- Bardzo dobrym zabiegiem jest tradycyjny manicure japoński, który przede wszystkim wzmacnia i odżywia płytkę paznokciową, która w tym okresie jest często łamliwa i krucha.
- Znakomite rezultaty przynoszą naprzemienne natryski ciepłą i letnią wodą – nie należy przesadzać z różnicą temperatur –połączone z peelingiem, delikatną maską i kremem na zakończenie
Zabiegi, które NIE powinny być wykonywane:
- Przede wszystkim nie należy wybierać zabiegów, które mogą być bolesne lub stresujące.
- Nie wykonujemy peelingów chemicznychkwasy AHA, BHA, itp. (w szczególności należy uważać na kwas salicylowy - może wykazywać działanie teratogenne!!! - często używany w preparatach na trądzik), witaminą A (retinol i jego pochodne!!!!!!!!!) oraz na przebarwienia (depigmentujących) – również kremy zawierające te składniki należy odstawić na okres ciąży i karmienia.
- Uważamy na olejki aromatyczne.
- Na ciało nie powinny być stosowane maski algowe, ze względu na dużą zawartość jodu.
- Bardzo delikatnie i ostrożnie należy traktować okolice brzucha.
- Należy uważać na zabiegi/ preparaty antycellulitowe.
- Unikamy sauny oraz zabiegów rozgrzewających – mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu.
- Zakazany jest pobyt w solarium – promieniowanie emitowane przez lampy jest bardzo niebezpieczne dla płodu, może wywołać uszkodzenie materiału genetycznego oraz wady rozwojowe u dziecka (chyba, że lekarz z powodu innych chorób zaleci kilkuminutową terapię zamiast przyjmowanie groźniejszych dla płodu leków).
- Makijaż permanentny również powinien zaczekać do rozwiązania.
- Odradza się stosowanie henny i farb do włosów.
- Peeling kawitacyjny i zabiegi z użyciem ultradźwięków (sonoforeza) również nie są zalecane, chociaż tu zdania są podzielone.
- Nie ma badań potwierdzających szkodliwy wpływ laserów na płód, jednak nie można tego wykluczyć.
- Rezygnujemy z zabiegów wykorzystujących prądy, fale radiowe (RF) czy zjawisko elektroporacji.
- Nie wykonujemy zabiegów wyszczuplających, odmładzających przy pomocy typowych urządzeń stosowanych w gabinecie.

/źródła: LNE, Cabines, Medycyna estetyczna/