Tarczyca a suplementacja jodu

Z chorobami tarczycy stykamy się coraz częściej, jedną z przyczyn jest brak jodu. Zdania odnośnie suplementacji jodu są oczywiście podzielone. Poniżej opis zależności między chorobami m In tarczycy a brakiem jodu, za dr Rafałem Baronem.

Jod jest pierwiastkiem śladowym, niezbędnym dla zachowania zdrowia, prawie nie występującym w naszej diecie. Według aktualnych badań, w przypadku chorób tarczycy warto go suplementować. Wg dr Rafała Barona, suplementację jodu można i należy stosować jednocześnie z terapią hormonalną. Przyjmując hormony (syntetyczne lub naturalne) obniżamy TSH, wyrównujemy poziom hormonów tarczycy ale nie usuwamy hiperplazji (nadmiernego namnażania komórek tarczycy). Również zespół policystycznych jajników, wynika z nadmiaru insuliny oraz niedoboru jodu. Zaburzona w swej fizjologii tarczyca absolutnie wymaga jodu.

W przypadku niedoczynności tarczycy dochodzi do spadku produkcji hormonów: tyroksyny (T4), trójjodotyroniny (T3) oraz kalcytoniny (odgrywa b. duża rolę w gospodarce wapnia), somatostatyny i serotoniny (przy jej braku - zaburzenia nastroju).

Praca tarczycy jest regulowana głównie przez dwa czynniki:

  1. Przepływ krwi -> przez tarczycę (ważącą ok. 60 gramów), przepływa w ciągu minuty około 1 litra krwi a wraz z nią substancje, które przekazują jej różne sygnały.
  2. Tarczycę oplatają włókna autonomicznego układu nerwowego – stąd niekorzystny wpływ stresu na tarczycę.

Dlaczego jod jest tak ważny w naszym organizmie?

Hormony tarczycy wymagają do swojej aktywności pierwiastka śladowego, którym jest jod. Współtworzy on tyreoglobulinę, czyli łańcuch białkowy zawierający hormony tarczycy, które są uwalniane do krwi.

Pompa sodowo - jodowa.

Bardzo ważnym elementem układu jest sympoter sodowo-jodowy, zwany białkiem NIS – czyli pompa, dzięki której tarczyca pobiera jod. Praca pompy może być zakłócona np. przez pierwiastki obecne w organizmie – brom, fluor, chlor (zwane halogenkami), które mają budowę cząsteczki bardzo zbliżoną do cz. Jodu i niestety wyższe powinowactwo do sympotera (pompy) sodowo-jodowego niż jod, jeśli występuje w tej samej ilości. W latach ubiegłego stulecia (50, 60, 70), np. do konserwacji mąki używano jodu, który w ten sposób był suplementowany. Niestety w latach 80-90, został zastąpiony bromem, który zwiększa pulchność pieczywa oraz tarczycy, sprzyjając jej zaburzeniom; W przypadku zatrucia bromem, mamy do czynienia z osłabieniem, zmęczeniem, nasilonym trądzikiem, podwyższonym TSH – czyli objawami, które mogą sugerować niedoczynność tarczycy!!! Jednym ze sposobów usuwania bromu i innych halogenków z organizmu jest podawanie dużych ilości jodu. Bez ich usunięcia z receptorów, trudno mówić o terapii tarczycy.

Oprócz tarczycy…

Jest wiele objawów i schorzeń występujących w związku z chorobami tarczycy, w przypadku których zastosowanie jodu bywa również bardzo skuteczne. Od dostaw jodu zależy nie tylko praca tarczycy ale również piersi, skóry, ślinianek, trzustki, żołądka, gruczołu łzowego, jajników, endometrium macicy, łożyska, prostaty. Jod ma bardzo szerokie działanie, m in. przywraca równowagę kwasowo-zasadową, działa przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo, antybakteryjnie (blokuje metabolizm bakterii). Wspomaga syntezę białek, reguluje wytwarzanie estrogenu. Obniża zapotrzebowanie na insulinę u osób chorych na cukrzycę. Zmniejsza nieżyt błony śluzowej. Ma również właściwości przeciwnowotworowe (blokuje niepohamowane namnażanie się komórek rakowych), i wiele innych. Istotny jest również udział cynku, krzemu (zwanego pierwiastkiem życia), żelaza, witaminy C, D i innych.

Suplementacja jodu

Zespół dr Abrahama wyliczył, że średnie dzienne zapotrzebowanie tarczycy na Jod to ok. 6 mg, pozostałych narządów ok. 8 mg – co razem daje 14 mg/ dobę. W przypadku zablokowania pracy tarczycy przez Halogenki (brom, fluor, chlor), powinniśmy suplementować jod w dawce 37,5 mg na dobę, do całkowitego wypłukania halogenków z receptorów. Dodatkowo pozbędziemy się z organizmu metali ciężkich oraz radioaktywnego izotopu jodu.

Udowodniono, że suplementacja jodu zmniejsza zapadalność na choroby nowotworowe, zwiększa iloraz inteligencji J oraz ma wpływ na długość życia. Jod jest również bardzo ważny dla płodu: jeśli miedzy 10 a 20 tygodniem ciąży, wystąpi niedoczynność tarczycy u matki, bezpośrednio uderza to w rozwój układu nerwowego płodu!!!

Suplementując jod - tabletki Jodoral lub płyn Lugola (zawartość jodu w jednej kropli to 1,25 mg), należy również pamiętać o kofaktorach, m In: selen, magnez, wit. A, z gr. B, C, D, K2MK7, cynk, minerały, nierafinowana sól – najlepiej w pożywieniu.

Dr Rafał Baron nie poleca jodowanej soli (do jodowania używa się jodanu potasu, który niekorzystnie wpływa m in. na tarczycę) ani popularnych tabletek Kelp – zawierają oprócz niewielkiej dawki jodu - brom, arsen i ołów! Płyn Lugola to roztwór jodu i jodku potasu (potrzebny tarczycy, śliniankom i skórze) w wodzie destylowanej (sam jod nie rozpuszcza się w wodzie). Dr Baron, odradza również suplementowanie jodu przez skórę, ze względu na bardzo ograniczoną efektywność.  

Jod trudno przedawkować, w tarczycy działają pewne mechanizmy autoregulacyjne. W przypadku nadmiaru jodu w organizmie następuje blokowanie jodacji.

/źródła: M. Mieloszyk-Pawelec, „Mikroodżywianie…”, Dr R. Baron, „Suplementacja jodu” , Lynn Farrow, „Jodowy cud”/