Typy skóry - zapomnij!

Najnowsze badania kosmetologiczne dowodzą, że generalnie mamy skórę mieszaną. Największe znaczenie dla dobrego wyglądu i kondycji naszej skóry, mają konkretne działania ukierunkowane na rozwiązywanie konkretnych problemów, które występują okresowo, np. trądzik, przebarwienia, wiotkość, suchość, naczynka, wrażliwość skóry, itp.

Do niedawna priorytetem było określenie typu skóry i pielęgnacja preparatami, których składniki i działanie było dostosowane do jednego rodzaju skóry. Nie jest to jednak taka prosta sprawa. Często czujemy, że coś jest nie tak, że preparat naprawiający tylko jeden problem, to za mało - bo mamy jednocześnie - przebarwienia, problemy z naczynkami a jesze do tego dochodzą zmarszczki i np. chomiki :) albo trądzik i wrażliwa, naczyniowa, sucha skóra, itp, itd. Skóra to żywy organ, który - tak jak wszysto dookoła - stale się zmienia. Analogicznie jak nie istnieje jedna dieta, która jest dobra dla każdego, tak samo nie ma jednego kosmetyku, który sprawdzi się w każdym przypadku. Zawsze musimy podejść do skóry indywidualnie i zmieniać pielęgnację w zależnosci od potrzeb zmieniającego się stanu skóry.
Cera poszczególnych osób może mieć w danym okresie pewne cechy dominujące - np. cera osoby w wieku dojrzewania (choć nie tylko) może się przetłuszczać i mieć nasilony trądzik, dodatkowo być wrażliwą. Powinniśmy uwzględniać wszystkie te aspekty aby naprawiając jeden problem nie pogłębiać innych. Ważne jest też zmienianie kosmetyków zgodnie ze zmianami w naszym ciele (np. zmiany hormonalne, odżywiania, toksyny, pora roku, starzenie się skóry, zmiana miejsca zamieszkania, wody, ...).
Warto więc brać pod uwagę to w jakiej formie jest skóra niż próbować określić jeden jej typ :)

/źródło: Kongres Kosmetologii Kraków LNE/