Depilacja - czym się kierować przy wyborze metody?

Przyszła wiosna, czas przygotować nasze ciała do odsłonięcia :) Musimy więc pozbyć się zbędnego owłosienia. W gabinetach kosmetycznych dostępne są różne metody depilacji. Czym się więc kierować, przy wyborze odpowiedniej metody?

Woski miękkie - depilacja paskowa:
Woski miękkie (dostępne w rolkach lub puszkach) charakteryzują się lepką konsystencją gęstego miodu. Ich głównym składnikiem jest żywica naturalna (Colophonium). O skuteczności wosku miękkiego decyduje jego lepkość, ponieważ musi skutecznie okleić włoski. Wosk miękki przykleja się również do skóry i fizelinowego paska, którym zrywana jest całość. Podczas usuwania paska, usuwana jest również warstwa rogowa naskórka, więc nie powinno się powtarzać kilkukrotnie depilacji w jednym miejscu - może to spowodować uszkodzenie powierzchniowych warstw skóry.Woski miękkie najlepiej sprawdzają się na większych obszarach, gdzie włosy mają jednolity, łatwy do określenia kierunek, skóra jest grubsza, mniej wrażliwa - np. nogi, ręce, plecy.
 
Woski twarde/ film wax - depilacja bezpaskowa:

Woski do depilacji bezpaskowej - ze względu na technikę nakładania - przeznaczone są do depilacji niewielkich partii ciała. Łączą w składzie woski żywiczne i mineralne. Wymagają najczęściej nieco wyższej temperatury topnienia w porównaniu z miękkimi (ok. 40 stopni Celsjusza), dzięki temu przyjemnie rozgrzewają skórę, rozszerzają ujścia mieszków włosowych, ułatwiając usunięcie włosa z trudniejszych obszarów. Wosk nakładamy drewnianą szpatułką, precyzyjnie regulując wielkość plastra i dostosowując się do kierunku wzrostu włosa, po zastygnięciu - zrywamy. Wosk nie przyklejaja sie do skóry, więc nie podrażnia jej - nadaje się do depilacji miejsc wrażliwych takich jak wąsik, twarz, bikini, pachy.

Depilacja pastą cukrową:
Pasta cukrowa - stworzona na bazie cukru, pozwala na najdelikatniejszą metodę depilacji, chociaż nie całkowicie bezbolesną. Pastę możemy stosować bez podgrzewania. Nadaje się do depilacji skór bardzo wrażliwych, delikatnych, z pękającymi naczynkami.

Lasery i IPL:
Laser, czyli Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation (wzmocnienie światła przez wymuszoną emisję promieniowania), IPL - Intense Pulse Light (impulsywne źródło światła). IPL to raczej wysokoenergetyczne lampy - źródło intensywnie pulsującego, rozproszonego światła. Światło lasera ma natomiast wiązkę prawie równoległą, koherentną (o tej samej częstotliwości/ długości fali), w tej samej fazie. Pozwala to na uzyskanie bardzo dużej mocy na jednostkę powierzchni skóry oraz wysoką prezyzyjność, czego nie daje IPL - światło jest rozproszone. Światło lasera padając na warstwę rogową naskórka, częściowo odbija się a częściowo jest pochłaniane przez tzw. chromofory (we włosach jest to melanina). Pozwala to na pozbycie się wybranych tkanek - w tym przypadku owłosienia. Niestety melanina zawarta w skórze "konkuruje" z melaniną we włosach, więc nieraz uszkadzana jest również skóra. Dodatkowo włos aby mógł zostać skutecznie usunięty - musi być w fazie wzrostu - anagenu.

Elektroepilacja:
Jest to trwała metoda usuwania owłosienia przy pomocy prądu. Wyróżniamy metody: igłową oraz pęsetową. Przy metodzie igłowej wprowadzamy cienką igłę równolegle do włosa, w przypadku pęsetowej - trzymamy pęsetą włos przeznaczony do usunięcia. W przypadku pracy igłą wyróżniamy kilka metod: elektroliza, termoliza, metoda blend oraz sekwencyjna. Ogólnie, metody polegają na przepływie przez włos - prądu dającego efekt chemiczny, termiczny - w rezultacie niszczą mieszek włosowy/ cebulkę włosa.

/źródła: LNE, Beauty Forum/