Dlaczego skóra się starzeje?

Skóra aby mogła dobrze funkcjonować, musi być odpowiednio nawilżona i natłuszczona. Przesuszona jest bolesna, napięta, zmęczona a zmarszczki są bardziej widoczne.

Z upływem lat, skóra traci swą naturalną wilgotność. Pozbawiona bariery ochronnej staje się bardzo delikatna i bardziej podatna na procesy starzenia.
Starzenie się skóry jest procesem naturalnym i niestety nieuniknionym
Dlaczego?

Otóż procesy niszczenia komórek dotyczą całego organizmu, jednak najbardziej widoczne są na skórze. To właśnie ona, jako najbardziej zewnętrzny organ ciała, narażona jest na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych – m in. Promieniowanie słoneczne (UV), klimatyzację oraz niewłaściwą pielęgnację.

W zależności od mechanizmu odpowiedzialnego za przebieg procesu starzenia, wyróżnia się trzy główne typy:
Starzenie wewnątrzpochodne, zewnątrzpochodne i mimiczne.
• Pierwsze obejmuje wszystkie procesy, zachodzące w organizmie pod wpływem procesów fizjologicznych wynikających z upływu lat, np. starzenie fizjologiczne, menopauzalne (wynikające z ze spadku poziomu hormonów). Ten typ starzenia może ulec przyspieszeniu pod wpływem negatywnych czynników zewnętrznych. Do czynników wewnątrzpochodnych należą również schorzenia ogólnoustrojowe, takie jak: cukrzyca, choroby nerek, tarczycy, choroby dermatologiczne, inne.
• Typ drugi – starzenie zewnątrzpochodne jest zależne od szkodliwego działania czynników zewnętrznych, m in: środowiska, niewłaściwej pielęgnacji skóry, nieprawidłowej diety, stosowanych leków. Dziś dermatolodzy za najbardziej destrukcyjny dla skóry czynnik środowiskowy uważają wpływ promieniowania UV (prom. słoneczne, solaria). Mówi się nawet o tzw. fotostarzeniu się skóry, czyli degeneracji wywołanej szkodliwym wpływem ultrafioletu. Drugim bardzo destrukcyjnym czynnikiem jest dym tytoniowy – skóra palacza staje się matowa, szara. W coraz większym stopniu, negatywny wpływ na skórę ma również klimatyzacja.
• Trzeci rodzaj starzenia to – starzenie mimiczne. Pojawia się w wyniku pracy mięśni mimicznych i widoczne jest tam gdzie mięśnie twarzy są najbardziej aktywne, czyli w okolicy oczu, czoła, ust – ten rodzaj starzenia nie jest zależny bezpośrednio od wieku.
Bez względu na typ starzenia, zmiany zachodzące w skórze są podobne. W naskórku ścieńczeniu ulegają żywe warstwy komórek. Spowolnieniu ulega tempo metabolizmu komórkowego a tym samym osłabienie odżywiania komórek. Konsekwencją jest zmniejszenie nawilżenia skóry, przez co cera staje się szara, matowa, cienka i przesuszona. Osłabieniu ulega „rusztowanie”, które utrzymuje konstrukcję połączeń skórno-naczyniowych. Słabnie również połączenie naskórka ze skórą właściwą, w której znacznie spowalniany jest METABOLIZM FIBROBLASTÓW , ODPOWIEDZIALNYCH ZA PRODUKCJĘ M IN. KOLAGENU, ELASTYNY, KWASU HIALURONOWEGO - PEŁNIĄCEGO W SKÓRZE ROLĘ GĄBKI MOLEKULARNEJ – BEZ WODY - JAK GĄBKA WYSYCHA I KURCZY SIĘ. W konsekwencji skóra traci prawidłowe napięcie, staje się wiotka a na powierzchni pojawia się coraz więcej zmarszczek.
Dla skóry ogromnym stresem jest wysuszenie. Z wiekiem, zmniejszeniu ulega wydzielanie potu i łoju, co sprzyja zaburzeniom składu i funkcji płaszcza wodno-lipidowego. Zwiększenia się tzw. przeznaskórkowa utrata wody.
NAJSKUTECZNIEJSZYM SPOSOBEM SPOWOLNIENIA PROCESÓW STARZENIA się skóry, jest jej odpowiednie NAWILŻANIE i pielęgnacja. Gdy skóra jest nadmiernie sucha, nie pomogą kosmetyki przeciwzmarszczkowe, czy liftingujące. Należy pamiętać również o płaszczu HYDRO-LIPIDOWYM (wodno-tłuszczowym), nawet gdy mamy skórę łojotokową – nie przesuszajmy jej !!!! Dbajmy aby była oczyszczona i mogła swobodnie oddychać.
Skóra aby dobrze funkcjonowała musi być ODPOWIEDNIO NAWILŻONA I NATŁUSZCZONA!!!!

/żródło: LNE/