Obrzęki a układ limfatyczny

System naczyń limfatycznych przebiega równolegle do systemu żylnego. Jest układem otwartym i tworzy w naszym ciele misterną sieć połączeń. Rzadko zdajemy sobie sprawę, jak ważną rolę w naszym organizmie pełni układ limfatyczny!!!


Równie zaskakujący może być fakt, jak wiele chorób (m in. częste infekcje) może wynikać z niewydolności tego układu.
Przez długi czas system limfatyczny miał dla medycyny dużo mniejsze znaczenie niż układ krwionośny. W rzeczywistości jest drugim najważniejszym systemem transportu, jakim dysponuje nasz organizm. Dodatkowo jest bardzo istotnym ogniwem naszego systemu odpornościowego – jest w dużym stopniu zaangażowany w walkę z bakteriami, ciałami obcymi i komórkami nowotworowymi. Limfa/ chłonka jest jasnożółtym, wodnistym, bogatym w białko płynem. W skład chłonki wchodzi osocze, które pod wpływem wysokiego ciśnienia wydostaje się z kapilar (włosowatych naczyń krwionośnych) do płynu tkankowego (w przestrzeniach międzykomórkowych).
Powodem powstawania obrzęków i opuchlizny stóp oraz podudzi, może być nadwaga, brak ruchu, długotrwałe siedzenie, stanie, chroniczna dysfunkcja układu krwionośnego, zaburzenia systemu limfatycznego, patologiczne złogi tkanki tłuszczowej jak również chroniczne choroby serca, nerek oraz uboczne działanie niektórych leków.
Jeżeli obrzęki ustępują po ułożeniu nóg wysoko, na skutek intensywnego ruchu lub po zastosowaniu okładów chłodzących – mamy wtedy do czynienia z zaburzeniami w układzie żylnym (tzw. „woda w nogach”).
Obrzęk limfatyczny, w przeciwieństwie do żylnego, powoduje opuchliznę całej stopy, łącznie z palcami i kostkami – tu przydatny jest masaż – drenaż limfatyczny.
LECZENIE
Nieleczone obrzęki mogą prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. Najważniejszym sposobem leczenia są zabiegi fizykalne:
- manualny drenaż limfatyczny,
- kompresja przy pomocy bandaży lub pończoch uciskowych (tylko po dopasowaniu przez lekarza),
- fizjoterapia ruchowa.
CO MOŻE KRYĆ SIĘ ZA OPUCHLIZNĄ?
Żylaki, zapalenie żył, niedostateczne ukrwienie, choroby nowotworowe, zmiany w gospodarce hormonalnej, niewydolność serca, nerek, schorzenia wątroby, alergia, inne.
Obrzęki stóp i nóg powinny być dla nas sygnałem aby dokładniej przyjrzeć się naszemu stylowi życia i kondycji organizmu. Nie powinniśmy ignorować sygnałów, które wysyła nam układ limfatyczny.

/źródło: Kongres LNE Kraków/