Borowina - czarne złoto

Borowina, to jeden z najbardziej naturalnych surowców wykorzystywanych w zabiegach leczniczych i kosmetycznych. Ze względu na jej budowę, skóra bardzo dobrze przyswaja zawarte w borowinie składniki mineralne i organiczne. Należy do peloidów – czyli błot, razem z glinkami, piaskiem i mułami.


Nazwa BOROWINA, związana jest z dawnymi miejscami jej wydobywania – borami. Powstaje z osadów organicznych, składających się z resztek mchów, roślin wyższych, znajdujących się w początkowym stadium procesu węglenia. Torfy tworzą się przeważnie na glebach bagiennych, w warunkach bardzo słabego dostępu tlenu, co chroni szczątki roślinne przed szybkim rozkładem – pod wpływem drobnoustrojów ulegają procesom humifikacji. Pokłady borowiny występują w Europie środkowej i wschodniej – przy czym polskie zasoby znane są z czystości i wysokiej jakości – określane jako czarne złoto. Borowina mocno wspomaga leczenie stawów, urazów, bólu mięśni, pomaga w chorobach układu nerwowego oraz tzw. kobiecych.
Działa również rewelacyjnie na skórę twarzy. Mechanizm sorbcyjno - wymiennikowy, pozwala na dostarczenie skórze substancji mineralnych i organicznych, które regulują i stymulują metabolizm. Właściwości rozpulchniające i sorbcyjne (pochłanianie substancji całą objętością) sprzyjają usuwaniu toksyn oraz powodują głębokie oczyszczanie skóry i jej długotrwałe nawilżanie. Dodatkowo borowina zawiera fitohormony, aminokwasy, cukry, aminocukry oraz związki fenolowe, które mają działanie ochronne, odmładzające i regenerujące. Jest również naturalnym antyoksydantem – neutralizuje działanie wolnych rodników przeciwdziałając przedwczesnemu starzeniu się skóry. Zawiera związki o charakterze estrogennym, które regenerują i pobudzają procesy metaboliczne, stymulują odnowę komórek, syntezę kolagenu i elastyny. Wzmacniana jest struktura i gęstość skóry oraz jej elastyczność. Borowina wykazuje wiele właściwości o działaniu antycellulitowym, wyszczuplającym, ujędrniającym, poprawiającym gęstość skóry, wygładzającym, regenerującym i nawilżającym. Zwiększa również penetrację składników aktywnych w głąb skóry, co dotyczy zarówno składników zwartych w samej borowinie jak i nakładanych kolejno w danym zabiegu.
Borowina to kapitalny produkt oczyszczający, regenerujący, stymulujący i odmładzający naszą skórę.