Skóra - zdrowa bariera

Kiedy myślimy o pięknej skórze, widzimy gładką i zdrową cerę. Nie zawsze jednak pamiętamy, że jej podstawą jest właściwie funkcjonująca bariera ochronna!!!!


W pielęgnacji skóry skupiamy się najczęściej na zwalczaniu oznak starzenia i ewentualnie oczyszczaniu twarzy. Jednak tak naprawdę podstawową rolą skóry nie jest dodawanie nam urody ale TWORZENIE BARIERY pomiędzy raczej SUCHYM POWIETRZEM OTOCZENIA a BAZUJĄCYM NA WODZIE ŚRODOWISKIEM ORGANIZMU LUDZKIEGO.
Skóra to nasze podstawowe źródło ochrony i zachowanie jej w zdrowiu pozwala nam jednocześnie zachować jej piękno.
Bariera skóry znajduje się w zewnętrznej części naskórka – warstwie rogowej. Stanowi granicę (składającą się z mieszaniny lipidów, wody i białek), pomiędzy naszym ciałem a środowiskiem. Kluczowe dla naturalnej, zdrowej bariery warstwy rogowej naskórka, są (stanowiące „zaprawę w ceglanej ścianie”) warstwy specjalnych lipidów (tłuszczów, wosków, itp.), otaczających korneocyty (komórki naskórka).
Codziennie nasza skóra jest narażona na agresywne czynniki środowiskowe, uszkadzające jej barierę. Prawidłową lipidową „zaprawę” tworzą: cholesterol (ok. 30%), ceramidy (ok. 50%) i niektóre wolne kwasy tłuszczowe (ok. 20%).
Ochronę zaburzają głównie procesy FOTOSTARZENIA oraz CHOROBY SKÓRY. Skóra z osłabioną barierą ochronną jest bardziej podatna na uszkodzenia. Ciągle uszkadzana, pozostaje w permanentnym stanie naprawy. Nie wytwarza wówczas DOJRZAŁYCH, w PEŁNI FUNKCJONALNYCH komórek i struktur, co skutkuje utratą włókien kolagenowych i elastynowych. Inwazyjne zabiegi uszkadzają barierę skóry, aby zintensyfikować proces odmładzania komórek. Warto pamiętać aby po zabiegach tę barierę odbudowywać.
JAK ODBUDOWYWAĆ BARIERĘ SKÓRY?
Elastyczność skóry (jędrność) osiąga się dzięki porcjom wody, powiązanym z cząsteczkami naturalnego czynnika nawilżającego (NMF), rozproszonym w warstwie rogowej. Takie porcje wody zawierające aminokwasy i mocznik stanowią od 20% do 35% masy warstwy rogowej naskórka. Zdrowa bariera zapobiega ucieczce tej wody.
Należy więc pamiętać o lipidach, które zapobiegają ucieczce wody z naskórka – czyli stosować w kuracji domowej produkty wspomagające naprawę i ochronę skóry -> kremy zarówno nawilżające jak i natłuszczające, ochronne, regenerujące. Dobrze sprawdzają się zimno tłoczone oleje dobrane odpowiednio do potrzeb skóry.

/źródła: kongres Kosmetologiczny Kraków, LNE, Cabines, Medycyna Estetyczna/