Trądzik – Analiza psychoenergetyczna

Skóra najczęściej jest ekranem, na którym wyświetlane jest wnętrze naszego ciała i umysłu. Odpowiednia interpretacja pozwala na bardziej wnikliwą diagnozę i zwiększenie efektywności terapii.

Analiza psychoenergetyczna jest wypadkową wielu dziedzin – psychologii, medycyny, fizyki, biochemii… Oparta jest o szereg metod, z których najważniejszą jest analiza pola cieplnego ciała i tzw. typu konstytucjonalnego. Kosmetolodzy określają typ konstytucjonalny pacjenta – często o tym nie wiedząc, czyli: określają rodzaj cery, włosów, posturę, zachowanie, itp. oraz zależności między tymi cechami.
Wg medycyny psychoenergetycznej, całe ciało człowieka jest „świadome”. Każda część ciała ma strukturę wielowarstwową. Składają się na nią warstwy: fizyczna (biologiczna), emocjonalno – mentalna i duchowa.
Najczęściej koncentrujemy się na warstwie fizycznej ale jeśli zdamy sobie sprawę z pozostałych warstw – leczenie danego problemu – może okazać się dużo skuteczniejsze. Po prostu – warstwy oddziałują na siebie. Obowiązuje prosta zasada – to co jest w środku, jest i na zewnątrz. To co na zewnątrz, jest i w środku.

Lecząc trądzik, powinniśmy przede wszystkim, zdać sobie sprawę ze znaczenia jakie ma skóra!!! Jest ona nie tylko największym narządem człowieka i barierą izolacyjną ale również – narzędziem, dzięki któremu – tworzymy więzi. Kiedy jesteśmy mali, kluczowe znaczenie ma więź z matką. Dlatego, gdy dziecko zostaje zbyt wcześnie pozbawione kontaktu z matką, pojawiają się problemy – często właśnie na skórze.
Twarz jest symbolem tego, co pokazujemy światu. Trądzik często symbolizuje brak akceptacji siebie. To proste stwierdzenie może być zbyt dużym uproszczeniem ale … osoby z trądzikiem często nie zdają sobie sprawy, że nie lubią siebie.
Wyróżniamy kilka najczęściej spotykanych rodzajów trądziku: młodzieńczy, ropny, grudkowo – krostkowy, różowaty, niemowlęcy, na skutek zatrucia dioksynami, hormonalny, kosmetyczny, itp.
Jak dotrzeć do właściwej przyczyny?

Na początek warto określić swój typ psychoenergetyczny:
- TYP SENSORYCZNY (VATA) – to osoby, u których dominuje uczucie. Są ruchliwe, dużo myślą i są bardzo wrażliwe na dotyk. Często są szczupłe, wysokie z cienkimi kośćmi.
- TYP EMOCJONALNY (PITTA) – te osoby mają mnóstwo energii, dużo mówią, gestykulują, mają duży apetyt. Są jak ogień. Mają nieco mocniejszą budowę i tendencję do odkładania tkanki tłuszczowej na brzuchu (sylwetka w kształcie jabłka).
- TYP BEHAWIORALNY (KAPHA) – to ludzie „wody”, powolni, wolno mówiący, „ciężcy”. Często mają gruby kościec i tendencje do odkładania tłuszczu na biodrach (sylwetka w kształcie gruszki). Dużo śpią, dość wolno się uczą ale mają bardzo dobrą pamięć.

Często w jednej osobie występuje więcej niż jeden typ – należy wybrać przeważający.
Z każdym typem psychoenergetycznym powiązana jest odpowiadająca mu dieta.
Np. typ kapha nie powinien jeść mięsa;

MAPA POWIĄZAŃ
Czasem umiejscowienie występujących zmian trądzikowych, może wskazywać na problemy wewnątrz organizmu.
Upraszczając:
- zmiany na czole najczęściej świadczą o problemach w jelicie cienkim;
- między brwiami i okolicach oczu – problemy w wątrobie i pęcherzyku żółciowym;
- zmiany na policzkach – w zależności od ich charakteru – to trzustka, płuca lub serce; choroby płuc objawiają się sinymi zmianami, serca – czerwonymi, trzustki – bladymi;
- zmiany w kącikach ust – mają najczęściej związek z żołądkiem i jelitem grubym;
- nos – żołądek (często nieżyt żołądka);
- zmiany w okolicach brody, żuchwy – to najczęściej problemy hormonalne.
Diagnostyka byłaby dość prosta, gdyby zmiany występowały tylko w jednym obszarze. Często w jednym obszarze znajdują się silne zmiany w innym tylko zaczerwienienia ale warto wziąć pod uwagę wszystkie obszary.

Przyjrzyjmy się diecie, często zmiany trądzikowe powoduje dieta bogata w produkty mleczne – MLEKO UHT, zimne słodkie jogurty. Problemem może też być zbyt dużo białek zwierzęcych, tłuszczu, glutenu (węglowodany) oraz SŁODYCZE.
Stres, nieprawidłowa dieta prowadzą do zakwaszenia (zagrzybienia) i często zatrucia organizmu.
W trudnych przypadkach warto pomyśleć o DIECIE OCZYSZCZAJĄCEJ, która powinna trwać co najmniej 2 a optymalnie 3 tygodnie. Niestety w pierwszym etapie oczyszczania, może nastąpić pogorszenie.
Przykładowa dieta oczyszczająca:
- rano – owoce i warzywa (w proporcji 1:4) lub zupa warzywna,
- w południe – tylko warzywa (najlepiej gotowane),
- wieczorem – zupy warzywne.

Zupy warzywne możemy jeść cały dzień :)

Jeśli po oczyszczaniu powrócimy do starych przyzwyczajeń, niestety problem najprawdopodobniej powróci, co nie znaczy, że musimy wyrzec się mięsa, chleba... Warto kupować produkty jak najmniej przetworzone i gotować posiłki samodzielnie.

Jest jeszcze kwestia mikrokrążenia, natlenienia krwi, usunięcia napięć mięśniowych (blokad energetycznych) – tu pomocne będą masaże.
Kosmetyczka może wiele zdziałać nowoczesnymi zabiegami ale warto poszukać problemów głębiej i podejść do sprawy holistycznie.

/Żródła: LNE, Cabinet, Medycyna estetyczna/