Kwas hialuronowy (HA)

Kwas hialuronowy nie jest kwasem w sensie chemicznym, to mukopolisacharyd, który występuje w organizmach żywych. W naszej skórze pełni rolę gąbki molekularnej – wiąże wodę – jego cechą jest bardzo duża higroskopijność. Jest składnikiem macierzy międzykomórkowej w skórze właściwej, jest również głównym składnikiem mazi stawowej.

 

Kwas hialuronowy w czystej postaci występuje w formie żelu. Podany do skóry wiąże dodatkowe cząsteczki wody w tkankach, zwiększając jej elastyczność i sprężystość.
HA możemy podzielić ze względu na wielkość cząsteczki lub na strukturę a raczej – postać: czystą lub zmodyfikowaną.
Małe cząsteczki kwasu mają szansę wniknąć w głąb skóry właściwej, szczególnie przy użyciu tzw. ‘popychaczy’, czyli urządzeń, które pomagają pokonać barierę naskórka – np. laser, mezoterapia mikroigłowa, bezigłowa, sonoforeza, elektroporacja, itp.
Wielkocząsteczkowy, tworzy film na powierzchni naskórka zapobiegając przeznaskórkowej utracie wody.
Kwas hialuronowy (HA) w czystej postaci (organiczny lub syntetyczny), możemy stosować jako substancję czynną np. w zabiegach mezoterapii mikroigłowej, bezigłowej, laserze, itp…. Wiążąc wodę w skórze HA, zwiększa jej sprężystość i elastyczność, spłyca zmarszczki, poprawia ogólny stan skóry.
Kwas hialuronowy (HA) w postaci zmodyfikowanej - sieciowany służy jako wypełniacz utrwalonych, głębokich zmarszczek i bruzd. Aby wypełnić/ zniwelować głębokie bruzdy i zmarszczki musimy unieść większe ilości tkanek, HA w postaci czystej rozpływa się w tkance podskórnej (rozpuszcza się w wodzie) i działa ok. 2-4 tygodni (jest metabolizowany). Z tego powodu w medycynie estetycznej stosuje się HA specjalnie modyfikowany – sieciowany, który nie rozpuszcza się w wodzie, jest odporny na odkształcenia, ulega resorpcji ok. 3 msc. Im wyższy stopień usieciowania, tym jest on twardszy i większą ilość tkanki może unieść.
SIECIOWANIE HA polega na łączeniu jego długich łańcuchów związkami chemicznymi, tworząc pospinaną sieć o zwiększonej twardości i odporności na metabolizm. Obecnie najczęściej stosowanymi czynnikami sieciującymi są: formaldehyd!!!, sulfon etylu, butanediol diglicyd ether (BDDE).

/źródła: LNE, Cabines, Medycyna estetyczna/