Zdobienia a zdrowie paznokci


Ładne, zadbane dłonie często kojarzą nam się z pięknie pomalowanymi, ozdobionymi paznokciami. Problem w tym, że gdy kupujemy nawet zwykły lakier do paznokci, powinniśmy oprócz koloru oraz informacji producenta o niezwykłej trwałości – sprawdzić także skład... i tu często napotykamy na pierwszy schodek. Składu brak.

Większość lakierów składa się z nitrocelulozy, żywic, plastyfikatorów, itd. Generalnie żywice nie są problemem, są najczęściej obojętne dla naszego zdrowia, nitroceluloza – jest łatwopalna ale to raczej nie szkodzi bezpośrednio naszemu zdrowiu . Główny problem tkwi w PLASTYFIKATORACH (np. ftalanach, formaldehydzie, toluenie…). FTALANDIBUTYL DBD to składnik często spotykany w lakierach, tipsach, żelach UV oraz lakierze do włosów-jako poprawiający trwałość lakieru, czy plastiku-jest to właśnie plastyfikator.
DBD wydawałby się mało znaczącym składnikiem, gdyby nie jego udowodniona laboratoryjnie –kancerogenność, wpływ na niedorozwój narządów płciowych oraz długotrwałą bezpłodność. Jego użycie zostało zakazane przez europejską dyrektywę kosmetyczną 76/768/EEC i szanujący się producenci kosmetyków wycofali go ze składu produktów. Jednak obrót DBD nadal istnieje. Na straży bezpieczeństwa rynku produktów niespożywczych stoi system RAPEX. Tylko w ciągu ostatniego 0,5 roku, system odnotował na terenie Unii Europejskiej ponad 20 artykułów kosmetycznych zawierających DBD. Artykuły zostały wycofane z rynku, jednak problem istnieje nadal. Wielu producentów zdaje sobie sprawę z obowiązującego zakazu, jednak skutecznie go omija (np. nie ujawniając kraju pochodzenia, sprzedaje pod inną marką, itd.) Inne toksyczne związki, które mogą być zawarte w lakierach to np. octan etylu, octan N-butylu, eter monobutylowy, glikol etylowy – mogą powodować alergie, działać silnie drażniąco, powodować bezpłodność, silne migreny, i inne.

/Źródła: LNE, Cabines/